Pert Olan Araç Ödemesi Ne Kadar?

Pert Olan Araç Ödemesi Ne Kadar?

Pert Olan Araç Ödemesi Ne Kadar?

  • 02 Mayıs 2020
Kazada aracın %70 ve üzeri hasar görmesi ve onarım masraflarının sigorta değerine yakın olması aracın pert olduğunu gösterir.

Kullanılmaz hale gelen araç doğrudan tam hasarlı konumuna düşer. Bu tür bir hasara karşı karşıya kalındığınızda yapılması gereken birkaç işlem bulunuyor. ilk olarak sigortalı araç sahibi 5 iş günü içinde sigorta şirketine durumu iletmelidir. Ayrıca aracın eksper tarafından incelenmesini talep etmelidir. 5 iş günününde bilgilendirme yaplmaması halinde sigorta sorumluluk almaz.

Sigorta şirketine iletmesi gereken evraklar?

  • Sigorta poliçesi
  • Trafik kaza raporu
  • Sürücünün alkol raporu
  • Ehliyet ve ruhsat fotokopisi
  • Aracın hasarlı olduğunu belgeleyen fotoğraflar
  • Primlerin ödendiğine dair makbuzlar

Kasko sigortası’nda aracın pert olması veya çalınması durumunda kasko poliçesinde yazan sigorta bedeli mi ödenir?

Aracına kasko sigortası yaptıracak olanların ilk olarak merak ettiği soruların başında kasko sigortası’nda aracın pert yani ağır hasarlı olması halinde veya çalınması durumunda kasko poliçesinde yazan sigorta bedeli mi ödenir sorusuna cevap olabilecek bilgiler şu şekildedir;

01 Nisan 2013 tarihinde yürürlüğe giren kasko sigortası genel şartlarında sigorta bedeli kısmında belli bir tutara yer verilmeyeceği poliçede sigorta şirketi aracı hasar tarihi itibariyle rayiç değerine kadar teminat altına almıştır. ibaresine yer verilmesine karar verilmiştir.

Rayiç değerde esas alınacak referansa veya rayiç değerin hesaplama yöntemine de poliçede yer verilecek, bu yönde bir belirleme bulunmaması ya da belirlemenin somut olmaması durumunda Türkiye Sigorta Birliği tarafından yayınlanacak liste esas alınacaktır.

Bu düzenleme ile birlikte hasar durumunda eksik/aşkın sigorta uygulanmayacağı yönünde poliçeye not düşülmesi yönünde bir irade kullanılmış ve genel şart metninden eksik sigorta ve aşkın sigortaya ilişkin hükümler çıkartılmıştır.

Eğer aracınızın sigortası yoksa, kaza sonrası aracınızda oluşabilecek hasarları gidermek için bir kasko sigortası edinmenizde fayda var.